21.02.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2013 r., sygn. I FSK 456/12

Stwierdzenie w fakturze czynności, które zostały dokonane - w myśl w art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a. ustawy o VAT - obejmuje nie tylko wskazanie przedmiotu danej czynności, ale także, w szczególności, wskazanie sprzedawcy i nabywcy danego towaru. Zatem podstawę do dokonania odliczenia podatku naliczonego może stanowić wyłącznie faktura odzwierciedlająca faktyczne zdarzenie gospodarcze w aspekcie podmiotowym, przedmiotowym oraz ilościowym. Oznacza to, iż faktura musi potwierdzać, że w rzeczywistości doszło do dostawy towarów lub świadczenia usług pomiędzy konkretnymi podmiotami, w zakresie ściśle określonego towaru lub usługi oraz w zakresie ilości danego towaru lub usługi.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 630/11 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 23 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 630/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę R. M. (dalej: "skarżący", "podatnik") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 28 kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do grudnia 2007 r.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w G. zakwestionował prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez F.H.U. D.K. w G., A. & K. sp. z o.o. M., P.H.U. A. A. M. w W., M. P. H. w N.. W uzasadnieniu organ wskazał, że podatnik nie przedłożył oryginałów jak również duplikatów faktur VAT na podstawie, których pomniejszył podatek należny o podatek naliczony z tytułu dokonanych transakcji. Organ stwierdził, że wyjaśnienia skarżącego jakoby nieznane osoby usunęły dokumentację z siedziby firmy nie znalazła potwierdzenia w zeznaniach pracowników firmy skarżącego. Wobec braku faktur VAT stan faktyczny w odniesieniu do zakwestionowanych transakcji ustalony został w oparciu m.in. o rejestr zakupów VAT i zeznania szeregu świadków. Tak zgromadzony materiał dowodowy pozwolił organowi pierwszej instancji na przyjęcie, że pomiędzy podatnikiem, a podmiotami wyżej wymienionymi sprzedaż towarów oraz nabycie usług na podstawie wykazanych w rejestrach zakupów P.H. O. T. za okres od lutego do grudnia 2007 r., nie miała miejsca, co oznacza, że wykazane w rejestrach zakupów faktury nie dokumentowały faktycznie dokonanych czynności sprzedaży i świadczenia usług. W konsekwencji organ uznał, że w sprawie nie miały miejsca czynności związane z zakupem towarów i usług konieczne dla skutecznego zrealizowania prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne