11.04.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 332/12

Podając rozszerzoną podstawę prawną rozstrzygnięcia organ odwoławczy nie narusza art. 233 § 1 pkt 1 O.p., lecz daje wyraz temu, że samodzielnie rozstrzygnął sprawę, a nie powielił mechanicznie niekompletnej podstawy prawnej wskazanej na poprzednim etapie postępowania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 września 2011 r. sygn. akt III SA/Gl 2644/10 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 20 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2007r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 września 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 2644/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 20 września 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że organy pozbawiły skarżącego prawa do odliczenia podatku naliczonego, ujętego w deklaracji VAT-7 za luty 2007 r., z uwagi na nieprzedstawienie oryginałów lub duplikatów faktur VAT, z których wynikały wykazane w rozliczeniu kwoty podatku naliczonego. Jako podstawę prawną takiego rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej jako "u.p.t.u.") oraz § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 ze zm., dalej jako "rozporządzenie"), natomiast organ odwoławczy doprecyzował tę podstawę powołując art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a oraz art. 109 ust. 3 i art. 112 u.p.t.u., a także § 22 ust. 1-2 oraz § 23 ust. 1 rozporządzenia. Zdaniem organów w sytuacji, gdy podatnik nie dysponuje prawidłowym dokumentem uprawniającym do odliczenia czyli fakturą, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a u.p.t.u., bądź - w przypadku zagubienia lub zniszczenia oryginału faktury - duplikatem faktury, nie ma podstaw do odliczenia podatku naliczonego. Organ zaznaczył, że w toku postępowania podatkowego stwierdzono brak dokumentacji finansowo-księgowej, a w szczególności ewidencji podatkowych, oryginałów faktur zakupu lub ich duplikatów, a jednocześnie strona nie wskazała, by podjęła jakiekolwiek działania mające na celu odnalezienie brakujących faktur lub uzyskanie ich duplikatów. Strona, mimo czterokrotnie wyznaczanego terminu do odtworzenia dokumentów (zmienianego na wniosek pełnomocnika, umotywowany jego chorobą), nie przedstawiła żadnych faktur ani ich duplikatów, a pełnomocnik strony wyjaśnił jedynie, że wszystkie dokumenty źródłowe firmy skarżącego zostały skradzione z jego samochodu. W takiej sytuacji organ odwoławczy stwierdził prawidłowość stanowiska organu l instancji w kwestii pozbawienia skarżącego prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz uznania podatku należnego w wysokości wykazanej w deklaracji VAT-7 jako prawidłowego. Podkreślono, że strona nie podjęła jakichkolwiek działań mających na celu odtworzenie skradzionych dokumentów, podczas gdy to na niej spoczywał obowiązek poszukania dowodów i ich przedstawienia, wynikający z konstrukcji podatku od towarów i usług, opartego na metodzie samoobliczenia, co oznacza m.in., że na podatniku, jako dokonującym obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towaru lub usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną, spoczywa ciężar wykazania, że doszło w rzeczywistości do tego nabycia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty