Postanowienie NSA z dnia 11 września 2012 r., sygn. I OSK 1756/12
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak po rozpoznaniu w dniu 11 września 2012 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Śląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 659/11 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 659/11, uchylił decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] czerwca 2011 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Katowice z dnia [...] marca 2011 r. w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość zajętą pod drogę publiczną.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Wnioskiem złożonym w dniu 29 grudnia 2005 r. E. K. zwróciła się do Prezydenta Miasta Katowice o wypłatę odszkodowania m. in. za działkę nr [...], z której w wyniku podziału wydzielona została nieruchomość oznaczona jako nr [...] - zajęta pod drogę publiczną - ul. [...] w Katowicach.
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. Wojewoda Śląski, na podstawie art. 73 ust. 1, 3 i 3a ustawy z 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.), stwierdził nabycie z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999 r. przez Gminę Katowice własności nieruchomości zajętej pod drogę publiczną gminną - ul. [...], oznaczonej nr [...] o pow. 708 m2, stanowiącej w dniu 31 grudnia 1998 r. własność E. K.
Po sporządzeniu operatu szacunkowego, w dniu 27 stycznia 2011 r. przeprowadzona została rozprawa administracyjna.
W piśmie z dnia 25 stycznia 2011 r., poprzedzającym rozprawę, strona zakwestionowała wysokość odszkodowania ustalonego w oparciu o operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Podnosząc zarzuty merytoryczne w stosunku do przeprowadzonych obliczeń, wskazała błędy popełnione przez rzeczoznawcę. W ocenie skarżącej przyjęta metoda szacowania wartości ceny średniej jest pozbawiona podstaw. W załączeniu strona przedłożyła sporządzony na jej zlecenie operat szacunkowy dotyczący działek nr [...] i [...].
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty