Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. I OSK 1925/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędziowie NSA Irena Kamińska del. NSA Zygmunt Zgierski Protokolant st. asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 marca 2012 r. sygn. akt II SAB/Wa 448/11 w sprawie ze skargi T. K. na przewlekłość postępowania Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w przedmiocie dostępu do informacji publicznej 1. uchyla zaskarżony wyrok w pkt I i II i oddala skargę, 2. odstępuje od obciążenia T. K. kosztami postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 20 marca 2012 r., sygn. akt II SAB/Wa 448/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi T. K. na przewlekłość postępowania Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w przedmiocie dostępu do informacji publicznej, w punkcie pierwszym wyroku zobowiązał Prezydenta m.st. Warszawy do rozpoznania wniosku T. K. z dnia 11 sierpnia 2011 r. o udostępnienie informacji publicznej w terminie 14 dni od dnia doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami postępowania administracyjnego, w punkcie drugim wyroku stwierdził, że przewlekłość miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa oraz orzekł o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Wnioskiem z dnia 11 sierpnia 2011 r. T. K., działając w oparciu o ustawę z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 ze zm., zwaną dalej także u.d.i.p.), zwróciła się do Prezydenta m.st. Warszawy z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej na temat przedsięwziętych "działań, jakie podjął Prezydent m.st. Warszawy w związku z nielegalnym funkcjonowaniem agencji towarzyskiej w budynku mieszkalnym [...] 72".
W uzasadnieniu wniosku poinformowała, że wskazana przez nią agencja towarzyska funkcjonuje od 2002 r. a mimo tego ani organ nadzoru budowlanego, ani też służby porządkowe "nie zauważyły działalności tej agencji", choć oczywistym jest, że budynek mieszkalny, w którym działa agencja, nie został przekwalifikowany na "usługowy" i z tego tytułu "kasa Miasta" ponosi straty (gdyż nie jest naliczany podatek od nieruchomości jak za prowadzoną działalność gospodarczą). Podkreśliła też, że sprawa ta ciągnie się od wielu lat, a jedynym jej skutkiem jest to, że wskutek podjętych przez nią interwencji w tej sprawie została napadnięta i pobita.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty