16.11.2012

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. I OSK 892/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędziowie NSA Monika Nowicka del. WSA Iwona Kosińska Protokolant asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. E. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 stycznia 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 1753/11 w sprawie ze skargi L. E. R. na decyzję Ministra Gospodarki z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zarządzenia dotyczącego ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od L. E. R. na rzecz Ministra Gospodarki kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 5 stycznia 2012 r., IV SA/Wa 1753/11 oddalił skargę L. E. R. na decyzję Ministra Gospodarki z [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zarządzenia w sprawie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem.

W uzasadnieniu Sąd podkreślił, że prawidłowe są analizy organu, dotyczące braku interesu prawnego L. R. w żądaniu stwierdzenia nieważności zarządzenia Ministra Przemysłu Lekkiego z [...] lipca 1949 r. w przedmiocie ustanowienia przymusowego zarządu państwowego nad przedsiębiorstwem [A], ul. [...].

W dacie wydania kwestionowanego zarządzenia, tytułem własności do przedmiotowego przedsiębiorstwa legitymowała się spółka jawna - [B] dawniej [B1]. Ustalenia w tej kwestii poczynione zostały na podstawie akt rejestrowych ww. Spółki, znajdujących się w Sądzie Rejonowym - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Z akt rejestrowych spółki wynika, że na podstawie umowy z [...] stycznia 1921 r., sporządzonej w formie aktu notarialnego (Nr [...] rejestru notarialnego na rok 1921), M. B. K., A. K. i R. G. zawarli umowę spółki jawnej pod firmą [B] dawniej [B1]. Przedmiotowa spółka została wpisana do Rejestru Handlowego RHA Nr [...] w dniu [...] stycznia 1921 r. W rejestrze umieszczono również informację, że spółka istniała od 23 października 1920 r. W myśl § 8 tej umowy spółka została zawarta na czas nieograniczony, z zastrzeżeniem możliwości wypowiedzenia umowy przez wszystkich wspólników "na koniec roku obrachunkowego sześć miesięcy naprzód". Zgodnie z § 10 ww. umowy "w razie wystąpienia któregoś ze wspólników z powodu śmierci lub innych przyczyn następuje rozliczenie nie rychlej nże po upływie jednego roku od dnia śmierci, względnie wystąpienia, i to na podstawie oceny wydanej przez rzeczoznawców, wyznaczonych przez Wielkopolską Izbę Handlową w Poznaniu" zaś stosownie do § 11 "w razie śmierci jednego z wspólników winni spadkobiercy wyznaczyć pełnomocnika celem rozliczenia się ze spółką. Spółka ma prawo odmówić pertraktacji bezpośredniej ze spadkobiercami" Natomiast w myśl § 12 tej umowy "w razie śmierci jednego z wspólników pozostali wspólnicy prowadzą spółkę dalej (...) ".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne