25.10.2012

Wyrok NSA z dnia 25 października 2012 r., sygn. II OSK 496/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie NSA Andrzej Gliniecki del. WSA Mariola Kowalska (spr.) Protokolant Agnieszka Kuberska po rozpoznaniu w dniu 25 października 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lipca 2011 r. sygn. akt II SA/Kr 546/10 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu scalenia gruntów oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. akt II SA/Kr 546/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę W. K. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] marca 2008 r., nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu scalenia gruntów. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] września 2007 r., nr [...] Starosta Tarnowski, na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz.U. z 2003 r. nr 178, poz. 1749), zwanej dalej "ustawą", zatwierdził projekt scalenia gruntów we wsi M., gmina Radłów, a także działek nr [...], nr [...], nr [...] we wsi Z., gm. R., działki nr [...] we wsi S., gm. W., działki nr [...] we wsi P., gmina Ż., działkę nr [...] we wsi M., gm. W., o łącznej powierzchni 346,6881 ha.

W uzasadnieniu decyzji scaleniowej Starosta wskazał, że postanowieniem z dnia [...] lutego 2006 r. powołał geodetę do opracowania scalenia gruntów. Projekt został opracowany, a po uzgodnieniu z uczestnikami postępowania wyznaczony na gruncie i okazany wszystkim uczestnikom scalenia. W ustawowym terminie 14 dni od okazania projektu pisemne zastrzeżenia zgłosiło 17 uczestników na ogólną liczbę 325 uczestników scalenia. Stosownie do art. 25 ustawy, zastrzeżenia rozpatrzyła komisja doradcza. Starosta omówił zastrzeżenia wskazując, które z nich uwzględniono, a które uznano za bezzasadne. Następnie Starosta wskazał, że projekt scalenia opracowano racjonalnie pod względem gospodarczym i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Uczestnicy scalenia otrzymali ekwiwalenty za posiadane wcześniej grunty, zaś różnice wartości zostały wyrównane dopłatami obliczonymi na podstawie wyceny ustalonej w drodze uchwały przez uczestników.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp