22.06.2012

Kara za usunięcie drzew bez zezwolenia dotyczy także drzew obumarłych lub zagrażających bezpieczeństwu - Wyrok NSA z dnia 22 czerwca 2012 r., sygn. II OSK 568/11

Nie jest możliwe usunięcie drzew obumarłych lub stanowiących zagrożenie bez wymaganego zezwolenia organu administracyjnego zajmującego się ochroną przyrody. W przypadku samowolnego usunięcia takich drzew administracyjna kara pieniężna jest nakładana obligatoryjnie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki ( spr. ) Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 22 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 30 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 931/10 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Ol 931/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę P. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia.

Jak wynika z akt sprawy, pismem z dnia 9 listopada 2009 r. Komisariat Policji w M. przekazał do Burmistrza Miasta i Gminy Mikołajki materiały informujące o wycięciu 7 sztuk jesionów bez wymaganego zezwolenia przez P. M. z terenu działki nr [...] w J. Dnia 9 grudnia 2009 r. z udziałem P. i T. małż. M. i A. K. przeprowadzono oględziny w wyniku których ustalono, że na działce nr [...] zostało ściętych 7 drzew (6 jesionów wyniosłych i 1 grusza), w miejscu wycinki nie było kłód, pomierzono mniejsze średnice istniejących pni jesionów wyniosłych, które wynosiły 17 cm, 9 cm, 14 cm, 16 cm, 14 cm, 13 cm, pnia gruszy, jako drzewa owocowego nie mierzono, bowiem usunięcie jego nie podlega przepisom ustawy o ochronie przyrody. Właściciel nieruchomości oświadczył, że wycinki drzew dokonał 3 października 2009 r., gdyż były one suche, ich gałęzie spadały na drogę utrudniając przejazd.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp