15.02.2012

Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2012 r., sygn. II OSK 2143/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Wojciech Mazur Sędzia del. NSA Zdzisław Kostka Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 19 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Bd 515/09 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] maja2009 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 maja 2010 r., sygn. akt II SA/Bd 515/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. M. na decyzję Wojewody Kujawsko - Pomorskiego z dnia [...] maja 2009 r., nr [...] w przedmiocie wymeldowania z pobytu stałego.

Zaskarżony wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z dnia [...] marca 2009r., nr [...] Prezydent Miasta Inowrocławia wymeldował P. M. z pobytu stałego z lokalu nr [...] przy ulicy B. w Inowrocławiu. W motywach rozstrzygnięcia organ powołał się na orzecznictwo sądów administracyjnych w sprawach o wymeldowanie, w którym przyjmuje się co do zasady, że opuszczenie lokalu powinno być dobrowolne. Organ wskazał, iż poza sporem pozostaje ustalenie, że P. M. nie ma prawa przebywania w lokalu, w którym zameldowany jest na pobyt stały. W aktach sprawy znajduje się orzeczenie sądu powszechnego orzekające jego eksmisję. Organ podniósł, że utrzymywanie zameldowania osoby odbywającej długoletnią karę pozbawienia wolności prowadzi do tworzenia fikcji meldunkowej. Z zaświadczenia wydanego przez Zakład Karny w P. z dnia [...] lipca 2006 r. wynika, że P. M. odbywa karę pozbawienia wolności od dnia 8 czerwca 2005 r. do dnia 27 września 2010 r. Istotne jest również to, że P. M. na skutek wyroku rozwodowego został odizolowany od małoletniego syna - J. M., który zameldowany jest na pobyt stały w lokalu [...] przy ulicy B. w Inowrocławiu. Pozostawienie w spornym lokalu niektórych rzeczy osobistych przez P. M., który bezspornie opuścił miejsce stałego pobytu, ma drugorzędne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy o wymeldowanie. Obowiązek meldunkowy dotyczy osób, a nie rzeczy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne