12.04.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 121/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant Anna Jusińska po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej S.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 29 września 2011 r., sygn. akt II SA/Ke 517/11 w sprawie ze skargi S.W. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2011 r. znak: [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 29 września 2011 r., sygn. akt II SA/Ke 517/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach oddalił skargę S.W. na decyzję Świętokrzyskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Kielcach z dnia [...] czerwca 2011 r., Nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.

Powołując się na stan faktyczny przedstawiony w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, Sąd I instancji wskazał, iż w dniu 4 października 2010 r. wpłynęło do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w B. zgłoszenie podejrzenia u skarżącego choroby zawodowej, tj. raka krtani. Skarżący załączył do zgłoszenia 2 karty informacyjne leczenia szpitalnego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach z dnia 15 kwietnia 2010 r. z rozpoznaniem klinicznym: rak krtani, stan po tracheotomii oraz z dnia 23 lipca 2010 r. z rozpoznaniem: rak krtani po laryngektomii całkowitej i limfadenectomii obustronnej oraz podniósł, iż są to nowe okoliczności faktyczne, nieznane organowi, który wydał decyzję. Organ I instancji uznał zgłoszenie podejrzenia choroby zawodowej za wniosek o wznowienie postępowania i w konsekwencji przesłał całość akt sprawy Świętokrzyskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Kielcach, który decyzją z dnia [...] listopada 2010 r., na podstawie art. 149 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej w skrócie kpa, w związku z art. 148 § 1 kpa, odmówił wznowienia postępowania. Główny Inspektor Sanitarny, decyzją z dnia [...] stycznia 2011 r., uchylił jednak przedmiotową decyzję i umorzył postępowanie przed organem I instancji, stwierdzając w uzasadnieniu, iż zgłoszenie podejrzenia u skarżącego choroby zawodowej należało uznać za wniosek o wszczęcia nowego postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzenia choroby zawodowej, a nie za podanie o wznowienie postępowania. Dodał również, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w B. powinien w pierwszej kolejności ustalić upływ czasu, stan rozwoju choroby oraz ewentualne nowe informacje dotyczące narażenia zawodowego mogące mieć wpływ na odróżnienie obecnego zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej od już rozpatrzonego wcześniejszego zgłoszenia z dnia 9 lipca 2007 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne