02.02.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. I OSK 2184/11

Aby świadczenie z art. 83 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych mogło zostać przyznane wymaga się, aby wszystkie przesłanki określone w tym przepisie zostały spełnione łącznie. Wskazuje się również, iż świadczenie przyznawane w drodze wyjątku nie ma charakteru świadczenia socjalnego przyznawanego wyłącznie według potrzeb ze względu na trudną sytuację materialną wnioskodawcy. W kategoriach szczególnych okoliczności nie może być oceniane powoływanie się na fakt pozostawania bez pracy. Istotne znacznie mają bowiem w tym wypadku dowody potwierdzające rzeczywistą aktywność w poszukiwaniu pracy. Nie jest zatem okolicznością szczególną w rozumieniu art. 83 ust. 1 ww. ustawy sam fakt bezrobocia, jeżeli ubezpieczony nie podejmuje żadnych działań w celu znalezienia pracy, choćby działania te zakończyły się niepowodzeniem.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska, Sędzia del. NSA Wiesław Morys, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anna Krakowiecka, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 1024/11 w sprawie ze skargi M. Ł. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 kwietnia 2011 r. nr 992700/620/1157/2009/SEow w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 13 lipca 2011r. sygn. akt II SA/Wa 1024/11 oddalił skargę M. Ł. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 kwietnia 2011 r. nr 992700/620/1157/2009/SEow w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

Wnioskiem z dnia 8 września 2009 r. M. Ł. wystąpił do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (dalej "ZUS") o przyznanie prawa do renty w drodze wyjątku. We wniosku podniósł, że odmówiono mu prawa do renty w trybie zwykłym z uwagi na niespełnienie wymogów odnośnie lat pracy. Podał, że od 1998 roku choruje na przewlekłe zapalenie trzustki i od tego czasu z uwagi na stan zdrowia nie pracuje. W 2005 r. przeszedł bardzo poważną operację z powodu stwierdzonego guza głowy trzustki. W 2006 r. przeszedł kolejną operację. Aktualnie cierpi na wiele schorzeń, które uniemożliwiają mu podjęcie pracy zarobkowej. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Koszalinie orzeczeniem z 2 listopada 2005 r. stwierdził u niego znaczny stopień niepełnosprawności oraz ograniczoną zdolność samodzielnej egzystencji. Jedyną osobą mogącą pełnić funkcję jego opiekuna jest żona, która w zaistniałej sytuacji nie może podjąć pracy na pełny etat. Jego trzyosobowa rodzina korzysta ze świadczeń pomocy społecznej MOPS w Koszalinie. Dlatego też w 2007 r. MOPS w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy w Koszalinie skierował żonę do prac użyteczno-społecznych, za wykonywanie których otrzymuje 272 złotych miesięcznie i jest to jedyny dochód, który rodzina może przeznaczyć na żywność i przedmioty codziennego użytku. Córka studiuje aktualnie na studiach dziennych i jedynym źródłem jej utrzymania jest stypendium w wysokości 400 złotych miesięcznie. Aktualny stan zdrowia uniemożliwia podjęcie jakiegokolwiek zatrudnienia, co powoduje, że nie jest w stanie spełnić wymogów do uzyskania świadczenia z ZUS w normalnym trybie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty