Wyrok NSA z dnia 13 marca 2012 r., sygn. I OSK 2387/11
Pisemne zgłoszenie przez funkcjonariusza Policji wystąpienia ze służby jest oświadczeniem woli, do którego ma zastosowanie art. 61 Kodeksu Cywilnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka ( spr.) Sędziowie NSA Izabella Kulig-Maciszewska del. WSA Marian Wolanin Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 13 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 473/10 w sprawie ze skargi S. B. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 października 2010 r. (sygn. akt II SA/Wa 473/10) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę S. B. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
Rozkazem personalnym z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] Komendant Główny Policji, po rozpatrzeniu odwołania S. B. od rozkazu personalnego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] o zwolnieniu funkcjonariusza ze służby w Policji z dniem [...] grudnia 2009 r., uchylił zaskarżony rozkaz w części dotyczącej daty zwolnienia ze służby w Policji, określając nowy termin zwolnienia na dzień [...] stycznia 2010 r., zaś w pozostałym zakresie - utrzymał go w mocy.
W uzasadnieniu swego rozstrzygnięcia organ centralny podniósł, że raportem z dnia [...] września 2009 r. S. B. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. o natychmiastowe zwolnienie go ze służby. Raport ten wpłynął do organu w dniu [...] września 2009 r. i w tym samym dniu Komendant Wojewódzki Policji w Ł. nie wyraził zgody na natychmiastowe zwolnienie policjanta ze służby przyjmując, że zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy o Policji, zwolnienie to może nastąpić jedynie w terminie ustawowym, tj. w okresie do trzech miesięcy od dnia wpływu wniosku strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty