31.01.2012

Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2012 r., sygn. I OSK 157/11

Nowe dowody nieznane organowi w dniu wydania decyzji nie mogą podważyć oceny organu ustalenia stanu faktycznego w oparciu o zgodne oświadczenie stron. Nowe dowody istniejące w dniu wydania decyzji, a nie znane organowi, który wydał decyzję nie dają podstaw do stosowania trybu stwierdzenia nieważności decyzji. Podstawy stwierdzenia nieważności decyzji enumeratywnie wylicza art. 156 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego. Wyliczenie to jest zamknięte i nie daje podstaw do rozszerzania na inne rodzaje naruszenia przepisów prawa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie NSA Barbara Adamiak (spr.) del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant specjalista Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Krystyny Kosztyły i Mariana Kosztyły od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2010 r. sygn. akt IV SA/Wa 1455/10 w sprawie ze skargi Krystyny Kosztyły i Mariana Kosztyły na decyzję Głównego Geodety Kraju z dnia 11 czerwca 2010 r. nr KN-025-43/09 w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] września 1999 roku Prezydent Miasta Krosna zatwierdził projekt operatu opisowo-kartograficznego modernizacji istniejącej ewidencji gruntów i budynków miasta Krosna dla obrębów od nr [...] do nr [...].

Pismem z dnia 7 stycznia 2006 roku K.K. i M.K. wnieśli o stwierdzenie nieważności wymienionej wyżej decyzji w części dotyczącej usytuowania granicy pomiędzy działkami o nr ew. [...] i nr [...]. Zarzucili, że decyzja wydana została z naruszeniem § 1 ust. 4 załącznik nr 12 rozporządzenia Ministrów Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 17 grudnia 1996 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. Nr 158, poz. 813). Granica między działkami ustalona została bowiem na podstawie zgodnego oświadczenia stron, mimo tego że z samego porównania powierzchni działek ujawnionych w księgach wieczystych z powierzchnią wynikającą ze zmodernizowanej mapy wyraźnie wynikało, iż oświadczenia stron są sprzeczne z dowodami określającymi stan prawny tych nieruchomości. W takim przypadku, zdaniem wnioskodawców, ustalenie przebiegu granicy powinno nastąpić na podstawie dotychczasowej ewidencji gruntów, o czym stanowi wymieniony wyżej przepis.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne