Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1896/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Skupień Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 16 maja 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 206/11 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym i w tym zakresie przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W., 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz J. B. 257 zł (dwieście pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 16 maja 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 206/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę J.B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie wyrażenia zgody na przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju.
Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia został skierowany wniosek o wyrażenie zgody na przeprowadzenie u J. B. (dalej skarżącego) kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego poza granicami kraju - w ośrodku [...] w Niemczech. U wnioskodawcy rozpoznano zespół Klippel-Trenaunay’a. Częste powikłania w postaci zapalenia skóry powodują nasilenie obrzęku limfatycznego. Zgodnie z opinią lekarzy wnioskujących: specjalisty chirurga z Poradni Chirurgii Naczyniowej W. Sz. S. w O. dr hab. n. med. A. D. oraz konsultanta wojewódzkiego ds. rehabilitacji medycznej dla województwa w.-m. prof. UWM dr hab. med. I. M. K. nie ma ośrodka w Polsce, który mógłby przeprowadzić leczenie kompleksowej terapii obrzęku limfatycznego. W Polsce wykonywane są tylko wycinkowe etapy leczenia rehabilitacyjnego, chirurgicznego i naczyniowego, które nie zapewniają kompleksowego leczenia limfatycznego. Zatem niezbędne jest przeprowadzenie leczenia w ośrodku wskazanym we wniosku. Do akt sprawy dołączono również opinię lekarza z ww. ośrodka dr med. A. L.-Sz., z której wynika, że stosowana przez klinikę metoda leczenia - doktora A. polega na skojarzonym postępowaniu przeciwobrzękowym obejmującym m.in. zabiegi drenażu limfatycznego, kompresyjne bandażowanie kończyn, terapię ruchową w kompresji, zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia usprawniające, w tym m.in. regularny trening na bieżni i ergometrze i ćwiczenia relaksacyjne pobudzające odpływ chłonki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty