Wyrok NSA z dnia 25 września 2012 r., sygn. I GSK 26/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Piotr Suchoń po rozpoznaniu w dniu 25 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 2483/10 w sprawie ze skargi K. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej o uznaniu zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określeniu kwoty cła i podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt V SA/Wa 2483/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę K. Ś. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...].

Dyrektor Izby Celnej w W. wskazaną decyzją utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] maja 2010 r., nr [...], odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2006 r., nr [...], oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu Celnego I w W. z dnia [...] maja 2004 r., nr [...], w przedmiocie uznania za nieprawidłowe zgłoszenia celnego z dnia [...] czerwca 2001 r. (SAD nr [...]).

Sąd pierwszej instancji, rozpoznając skargę, podzielił stanowisko organu, co do braku podstaw do uchylenia, w trybie art. 2651 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, ze zm. - dalej: Kodeks celny), ostatecznej decyzji z dnia [...] lutego 2006 r., albowiem strona nie wykazała istnienia przesłanki "interesu publicznego" ani "ważnego interesu strony", w stopniu który uzasadniałby wzruszenie decyzji ostatecznej.

Sąd wskazał, iż w postępowaniu nadzwyczajnym prowadzonym na podstawie art. 2651 Kodeksu celnego przedmiotem oceny jest wyłącznie istnienie przesłanek, o jakich mowa w tym przepisie, a nie prawidłowość decyzji ostatecznej i powstałej w wyniku jej wydania sytuacji prawnej. Stąd też, zdaniem Sądu, przesłankami uzasadniającymi wzruszenie decyzji ostatecznej nie są zarzuty dotyczące decyzji wymiarowej, ani okoliczność, że ostateczna decyzja wymiarowa nie była poddana kontroli sądu administracyjnego z powodu odrzucenia skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty