06.12.2012

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2012 r., sygn. II GSK 1820/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 kwietnia 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 2934/10 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie pomocy finansowej ze środków z budżetu Unii Europejskiej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz J. P. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. akt V SA/Wa 2934/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. P. na decyzję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: Prezes ARiMR) z dnia [...] października 2010 r., nr [...]. Decyzja ta utrzymała w mocy decyzję [...] Oddziału Regionalnego ARiMR [...] z dnia [...] września 2009r., nr [...], którą odmówiono skarżącej przyznania pomocy w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom". Organ odwoławczy rozpoznawał sprawę dwukrotnie, bowiem prawomocnym wyrokiem z dnia 21 lipca 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 551/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił poprzednią decyzję Prezesa ARiMR z uwagi na niedostateczne jej uzasadnienie.

I

Z uzasadnieniu wyroku wynika, że Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

W dniu [...] kwietnia 2009 r. J. P. złożyła do organu I instancji wniosek o przyznanie pomocy w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Organy administracji odmówiły przyznania pomocy, uznając, że wnioskodawczyni nie posiada wymaganych kwalifikacji zawodowych, czyli nie spełniła warunku określonego w § 6 ust. 1 i 2 oraz § 2 ust. 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 października 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania "Ułatwianie startu młodym rolnikom" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. Nr 200, poz. 1443, ze zm.; dalej: rozporządzenie MRiRW z dnia 17 października 2007r.). Kierunek studiów, jaki ukończyła J. P., to jest technologia żywności i żywienia człowieka, nie znajduje się - zdaniem organu - w zamieszczonym w załączniku do rozporządzenia MRiRW z dnia 17 października 2007 r. szczegółowym wykazie kierunków studiów, zawodów i specjalności oraz tytułów kwalifikacyjnych w zakresie rolnictwa, a także rodzajów dokumentów potwierdzających posiadanie kwalifikacji zawodowych. W przypadku ukończenia studiów na kierunku innym niż wymieniony w załączniku, za kwalifikacje zawodowe przydatne do prowadzenia działalności rolniczej uznaje się kierunki studiów, w ramach których zakres kształcenia albo standardy kształcenia obejmują treści związane z rolnictwem w wymiarze łącznym co najmniej 120 godzin. Organy uznały jednak, że zakres studiów ukończonych przez J. P. nie obejmował treści związanych z rolnictwem w wymaganym wymiarze, gdyż przedmioty nauczania wymienione w zaświadczeniu przedstawionym przez wnioskodawczynię (m.in. gospodarka wodno-ściekowa, technologia mleczarstwa, technologia drobiu i jaj, przechowalnictwo produktów rolnych, technologia przetwórstwa owoców i warzyw, technologia mięsa, technologia zbóż, technologia węglowodanów, kierowanie małą firmą) nie dotyczyły rolnictwa rozumianego jako działalność rolnicza prowadzona w gospodarstwie rolnym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp