Wyrok NSA z dnia 29 listopada 2012 r., sygn. I GSK 15/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Waksmundzki Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Protokolant Jarosław Poturnicki po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. M. - M.-I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 20 października 2011 r. sygn. akt III SA/Gd 262/11 w sprawie ze skargi M. M. - M.-I. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie cła antydumpingowego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...], określającą niezaksięgowaną kwotę cła podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu w wysokości [...] zł oraz podatek od towarów i usług w stosunku do towaru objętego procedurą dopuszczenia do obrotu w wysokości [...] zł.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie faktycznym.
Naczelnik Urzędu Celnego w G. postanowieniem z dnia [...] listopada 2010 r. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie weryfikacji zgłoszenia celnego nr [...] z dnia [...] października 2009 r. złożonego w imieniu M.M. prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą "M." przez U. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G.
Organ wskazał, że z dokumentów załączonych do zgłoszenia celnego jak również z dokumentów nadesłanych przez stronę wynika, że producentem importowanych towarów (stalowych lin i kabli; dalej jako SWR) była firma T. Ltd z siedzibą w Korei, która nie została wyszczególniona, jako uprawniona do przyznania zwolnienia z cła antydumpingowego ostatecznego, nałożonego rozporządzeniem wykonawczym Rady (UE) nr 400/2010 z dnia 26 kwietnia 2010 r. rozszerzającego ostateczne cło antydumpingowe nałożone rozporządzeniem (WE) nr 1858/2005 na przywóz stalowych lin i kabli pochodzących między innymi z Chińskiej Republiki Ludowej na przywóz stalowych lin i kabli wysyłanych z Republiki Korei zgłoszonych lub niezgłoszonych jako pochodzące z Republiki Korei oraz kończące dochodzenie w odniesieniu do przywozu stalowych lin i kabli wysyłanych z Malezji (Dz. Urz.UE.L. 117/1; dalej, jako: rozporządzeniem wykonawcze Rady (UE) nr 400/2010).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty