Wyrok NSA z dnia 18 października 2012 r., sygn. I GSK 171/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Czesława Socha (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. - Spółki z o.o. w P. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 5 października 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 467/11 w sprawie ze skargi P.- Spółki z o.o. w P. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. - Spółki z o.o. w P. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. 600 (sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 5 października 2011 r. o sygnaturze I SA/Sz 467/11 wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Spółki [...] na decyzje Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji przyjął, że organ II instancji trafnie uchylił decyzję organu I instancji z dnia [...]22 stycznia 2004 r., uznając przyjęte zgłoszenie celne nr [...] z dnia [...] lutego 2001 r., jako nieprawidłowe w zakresie klasyfikacji taryfowej towaru określonego, jako "[...]- Fosforan paszowy jednowapniowy" stwierdzając o zakwalifikowaniu do kodu PCN 2309 9093 0 ze stawką celną obniżoną w wysokości 20% i określającej zastosowanie tej stawki kwotę długu celnego, a nadto kwotę podatku od towarów i usług przy zastosowaniu stawiki VAT 7% Oznacza to, że wskazana przez importera klasyfikacja o kodu PCN 2835 2690 0 Taryfy celnej była nieprawidłowa, a wskazana przez organ I instancji stawka celna i kwota podatku od towarów i usług w wysokości 20% była też nieprawidłowa.

Ocen powyższa nastąpiła w związku z oceną prawną i wskazaniami co do dalszego postępowania w tej sprawie wyrażoną w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 kwietnia 2010 r., o sygnaturze I GSK 847/08. Istota sporu sprowadziła się do ustalenia charakteru tego produktu ze względu na jego skład chemiczny oraz przeznaczenie. Brak zakwalifikowania do pozycji wskazanej przez importera był wynikiem tego, że produkt ten nie stanowi wyodrębnionego zdefiniowanego związku chemicznego (także zanieczyszczonego). Przeznaczony jest wyłącznie do celów paszowych a nie do szerokich możliwości zastosowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty