Wyrok NSA z dnia 18 października 2012 r., sygn. I GSK 1514/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska Sędziowie NSA Tadeusz Cysek Czesława Socha (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 4 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skarg kasacyjnych K. W. i R. B. oraz P. [...] GmbH H., N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 980/10 w sprawie ze skargi K. W., R. B. - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe [...] s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1) oddala skargi kasacyjne; 2) zasądza od K. W. i R. B. oraz P. [...] GmbH H., N. solidarnie na rzecz Dyrektora Izby Celnej w S. 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 marca 2011 r. o sygnaturze I SA/Sz 980/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę [...] i [...]" na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i kwoty podatku od towarów i usług.
Sąd I instancji przyjął, że obciążenie solidarne należnościami celnymi i podatkowymi wraz z odsetkami na podstawie art. 211 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeku celnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.) od głównego zobowiązanego firmy [...] oraz od przewoźnika [...] było uzasadnione. Obciążenie zaś podatkiem od towarów i usług wynikało z ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Należności powyższe powstały w związku z usunięciem towaru spod dozoru celnego. Chodzi o towar zgłoszony w dniu [...] lutego 2002 r. do wspólnej procedury tranzytu na podstawie zgłoszenia celnego [...] nr [...], wprowadzony na polski obszar celny przez przejście graniczne w K., wpisany do ewidencji ze wskazaniem terminu przedstawienia towaru w Urzędzie Celnym w W. do [...] lutego 2002 r. Urząd ten nie potwierdził, by w ewidencji tranzytowo-odbiorczej został zarejestrowany ten przekaz. W związku z tym, że towar ([...] szt. koszulek z krótkimi rękawami) nie został dostarczony do urzędu celnego przeznaczenia a przedstawione dokumenty celne mające potwierdzać zakończenie procedury celnej zostały sfałszowane, należało przyjąć jego usunięcie spod dozoru celnego. Powstał zatem dług celny, zaś dłużnikami są: główny zobowiązany z tytułu niewykonania obowiązków wynikających ze stosowania procedury celnej oraz przewoźnik z powodu usunięcia (niedostarczenia towaru) spod dozoru celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty