27.11.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. II GSK 1552/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 14 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "D. M." Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 3 listopada 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1169/10 w sprawie ze skargi "D. M." Spółki z o.o. w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W. do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz "D. M." Spółki z o.o. w W. 1050 zł (jeden tysiąc pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 listopada 2010r., sygn. akt VI SA/Wa 1169/10, oddalił skargę "D." spółki z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2010 r., nr [...]. Zaskarżoną decyzją Urząd Patentowy - po ponownym rozpatrzeniu sprawy - utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] marca 2008 r., którą odmówiono skarżącej spółce udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy ROSENTHALER KADARKA.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

W dniu [...] października 2004 r. spółka "D." zgłosiła do Urzędu Patentowego, w celu uzyskania prawa ochronnego, znak towarowy ROSENTHALER KADARKA (nr [...]), przeznaczony do oznaczania towarów z kategorii: napoje alkoholowe z wyłączeniem piwa, wino, likiery, alkohole destylowane, wyroby spirytusowe. W toku postępowania strona wskazała, że określenie KADARKA jest nazwą szczepu czerwonych winogron, którego uprawa jest rozpowszechniona m.in. w Bułgarii. Również określenie ROSENTHALER wskazuje ściśle na pochodzenie wina z krainy geograficznej Rozova Dolina. Zdaniem zgłaszającego, żaden z producentów ani importerów wina nie może sobie zatem rościć jakichkolwiek praw wyłącznych do tych oznaczeń w odniesieniu do win. Po przeprowadzeniu badań Urząd Patentowy stwierdził, że zgłoszony znak towarowy jest podobny w rozumieniu art. 132 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity: Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, ze zm.; dalej: p.w.p.) do znaku towarowego ROSENTHALER KADARKA, zarejestrowanego pod numerem [...] z pierwszeństwem od dnia 21 września 1999 r. na rzecz [...], przeznaczonego do oznaczania towarów z kategorii "wino czerwone półwytrawne". Zdaniem organu administracji podobieństwo obu znaków zachodzi zarówno w zakresie oznaczeń, jak i towarów, do których oznaczania służą porównywane znaki. Istnieje także ryzyko wprowadzenia w błąd odbiorców, dla których przeznaczone są towary oznaczane tymi znakami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne