Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (615030)
      • Kadry i płace (26549)
      • Obrót gospodarczy (90194)
      • Rachunkowość firm (3933)
      • Ubezpieczenia (36506)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • NOWY STAŻ PRACY
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    26.09.2012 Obrót gospodarczy

    Wyrok NSA z dnia 26 września 2012 r., sygn. II GSK 1050/11

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kabat - Rembelska (spr.) Sędzia NSA Barbara Stukan - Pytlowany Sędzia NSA (del.) Janusz Nowacki Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 26 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 grudnia 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 678/10 w sprawie ze skargi P. M. - wspólnika spółki cywilnej "P. A" na decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W, z dnia 5 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyznania płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt oddala skargę kasacyjną.

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 20 grudnia

    2010 r., sygn. akt VIII SA/Wa 678/10 uwzględnił skargę P. M. - wspólnika spółki cywilnej "P. A." i uchylił decyzję Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z 5 maja 2010 r. nr PRŚ/52/2010 oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. z 30 grudnia 2009 r. o umorzeniu postępowania w sprawie przyznania płatności z tytułu przedsięwzięć rolnośrodowiskowych.

    Sąd pierwszej instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

    W dniu 13 maja 2008 r. Spółka cywilna "P. A.", zarejestrowana pod odrębnym numerem w ewidencji producentów rolnych, złożyła wniosek o przyznanie płatności z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt na rok 2006.

    Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. (dalej: Kierownik ARiMR) decyzją z 30 grudnia 2009 r. umorzył postępowanie administracyjne w sprawie przyznania tej płatności. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, co oznacza, że zgodnie z art. 29 i 30 k.p.a. nie może też być stroną postępowania administracyjnego, ani adresatem decyzji administracyjnych. Kierownik ARiMR stwierdził, że wspólnicy spółki cywilnej "P. A" są zarejestrowani w ewidencji producentów rolnych ARiMR jako niezależni producenci rolni, a w związku z tym nie można przyznać płatności rolnej, o którą wnosi spółka cywilna, na rzecz jej wspólników, a wniosku złożonego w imieniu spółki nie można traktować jako wniosku wniesionego przez jej wspólników. Organ pierwszej instancji uznał, że w takiej sytuacji postępowanie ulega umorzeniu jako bezprzedmiotowe.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Informator dla klientów biur rachunkowych – kalendarium wydarzeń – maj 2026 r.
    • Wskaźnik: Wysokość składek na ubezpieczenia pomocnika rolnika w maju 2026 r.
    • Praca w gospodarstwie rolnym – zasady wliczania do stażu pracy
    • Wskaźnik: Wysokość składek na ubezpieczenia pomocnika rolnika w kwietniu 2026 r.
    • Wskaźnik: Wysokość składek na ubezpieczenia pomocnika rolnika w 2026 r.
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2026 INFOR PL S.A.