09.10.2012

Wyrok NSA z dnia 9 października 2012 r., sygn. II GSK 1567/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Gariela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Skupień Protokolant Julia Kubasik po rozpoznaniu w dniu 9 października 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej L. Agencji Wspierania Przedsiębiorczości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 7 sierpnia 2012 r. sygn. akt III SA/Lu 416/12 w sprawie ze skargi O. I. Spółki z o.o. w W. na informację L. Agencji Wspierania Przedsiębiorczości z dnia [...] czerwca 2012 r. nr [...] w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 sierpnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. uwzględnił skargę O. I. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na informację Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w L. z dnia 20 czerwca 2012 r. w przedmiocie oceny wniosku o dofinansowanie realizacji projektu z budżetu Unii Europejskiej stwierdzając, że pozostawienie protestu bez rozpatrzenia zostało wydane z naruszeniem prawa.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Pismem z dnia 27 kwietnia 2012 r. Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości poinformowała spółkę O. I, że jej wniosek o dofinansowanie projektu pt. "Zakup i wdrożenie innowacyjnego systemu prowadzenia pozaksięgowej ewidencji dla wspólnot mieszkaniowych wraz z uruchomieniem wirtualnego Biura Księgowego" został odrzucony.

Pismem z dnia 20 czerwca 2012 r. LAWP pozostawiła złożony przez spółkę protest bez rozpatrzenia. W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskodawca odebrał informację o odrzuceniu wniosku w dniu 7 maja 2012 r., zatem termin do złożenia protestu liczony od chwili otrzymania pisma i wynoszący 14 dni upłynął w dniu 21 maja 2012 r. Protest został wniesiony do LAWP w dniu 22 maja 2012 r., a więc po upływie terminu. Wnioskodawca został pouczony w zaskarżonym piśmie o przysługującym mu prawie złożenia protestu i terminie do jego wniesienia. Organ podał, że zgodnie z dyspozycją przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r., Nr 84, poz. 712 ze zm.), dalej: u.z.p.p.r., szczegółowy tryb i warunki wnoszenia środków odwoławczych przewidzianych w realizacji programu operacyjnego, wynikają z regulacji szczegółowych dotyczących danego konkursu. Zamieszczone na stronie internetowej LAWP "Wytyczne dla wnioskodawców" zawierają szczegółowe zasady dotyczące sposobu wnoszenia protestu od negatywnej oceny wniosku. Wynika z nich, że protest może być złożony od negatywnej oceny wniosku w terminie 14 dni, a za datę wpływu protestu przyjmuje się termin jego dostarczenia do siedziby LAWP (decyduje data wpływu).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp