Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I GSK 1612/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Urszula Raczkiewicz (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. W. z dnia 18 sierpnia 2011 r. sygn. akt I SA/Go 547/11 w sprawie ze skargi W. K. F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rz. z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wyrokiem z 18 sierpnia 2011 r., sygn. akt I SA/Go 547/11, oddalił skargę W.F. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Rzepinie z [...] kwietnia 2011 r., w przedmiocie określenia kwoty długu celnego, podatku akcyzowego oraz kwoty podatku od towarów i usług z tytułu importu używanego samochodu osobowego.

Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Naczelnik Urzędu Celnego w Zielonej Górze decyzją z [...] stycznia 2011 r. orzekł o retrospektywnym zaksięgowaniu długu celnego w kwocie 3765 zł., określił wartość celną importowanego samochodu na kwotę 37654 zł oraz określił prawidłowe kwoty podatków: akcyzowego i podatku od towarów i usług.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że z upoważnienia W.F. w dniu [...] sierpnia 2008 r. zgłoszony został do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu na polskim obszarze celnym ze stawka celną 0% importowany ze Szwajcarii, używany samochód osobowy marki Volkswagen [...], rok produkcji 2006, po kolizji. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. fakturę zakupu samochodu za kwotę 6600 CHF, na której zamieszczona została deklaracja eksportera dotycząca pochodzenia towaru.

Pochodzenie samochodu poddane zostało weryfikacji szwajcarskich służb celnych na wniosek służb celnych polskich w trybie Protokołu Nr 3 do umowy miedzy Europejską Wspólnotą Gospodarcza a Konfederacja Szwajcarską (Dz. U. WE L 45 z 15 lutego 2006 r.). Z otrzymanego od szwajcarskiej administracji celnej pisma z 24 marca 2010 r. wynika, ze eksporter nie udowodnił pochodzenia pojazdu i dlatego pojazd należy traktować jako nieokreślonego pochodzenia, a dowód pochodzenia uznać należy za nieważny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty