Wyrok NSA z dnia 26 września 2012 r., sygn. I GSK 1636/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędziowie NSA Urszula Raczkiewicz (spr.) del. WSA Jacek Czaja Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 26 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 sierpnia 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 2819/10 w sprawie ze skargi K.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, określenia kwoty cła oraz podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 30 sierpnia 2011 r., sygn. akt V SA/Wa 2819/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K.S., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą "M." w Ząbkach, na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] października 2010 r., utrzymującą w mocy decyzję własną z [...] marca 2010 r. odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z [...] lutego 2006 r. oraz poprzedzającej ją decyzji Naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie z [...] maja 2004 r.

Zaskarżona decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym.

[...] czerwca 2001 r. na podstawie dokumentu SAD skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar w postaci odzieży dziecięcej ze stawką celną konwencyjną. Do zgłoszenia celnego załączono m.in. chińskie świadectwo pochodzenia. W ramach kontroli postimportowej organ celny powziął wątpliwości co do prawidłowości przedłożonych do odprawy celnej certyfikatów i zwrócił się do władz celnych Chin o dokonanie weryfikacji świadectw pochodzenia. Zakończyła się ona wynikiem negatywnym. W rezultacie, Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia kraju pochodzenia, stawki celnej, obliczenia kwoty długu celnego oraz określenia wysokości podatku od towarów i usług względem towaru objętego przedmiotowym zgłoszeniem celnym, a następnie decyzją z 14 maja 2004 r. organ celny I instancji uznał je za nieprawidłowe w zakresie ustalenia kraju pochodzenia towaru, zastosowanej stawki celnej oraz określił kwotę cła oraz podatku od towarów i usług. Stronę obciążono również odsetkami wyrównawczymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty