Wyrok NSA z dnia 28 września 2012 r., sygn. I GSK 1147/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia del. WSA Joanna Zabłocka Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 28 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 2286/10 w sprawie ze skargi W. G. - [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od W. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w W. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem kosztów sądowych.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. akt V SA/Wa 2286/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę W. G. (prowadzącego działalność gospodarczą jako [...]) i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...], w części utrzymującej w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] października 2009 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego i kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług. Ponadto, Sąd stwierdził, że zaskarżona decyzja w uchylonej części nie podlega wykonaniu, a także zasądził od organu administracji na rzecz skarżącego 260 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Zaskarżona decyzja Dyrektora Izby Celnej uchylała decyzję organu I instancji w zakresie określenia kwoty odsetek i w tym zakresie umarzała postępowanie, zaś w pozostałej części utrzymywała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów administracji, które stwierdziły, że w dniu [...] listopada 2007 r. na rzecz W. G. dokonano zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym (SAD nr [...]) m.in. towar określony jako "artykuły dekoracyjne bożonarodzeniowe" (poz. 1 SAD). Zgłaszający zaklasyfikował ten towar do pozycji 9505 (kod TARIC 9505 90 00 00 - obejmujący: artykuły świąteczne, karnawałowe lub inne rozrywkowe, włączając akcesoria do sztuk magicznych i żartów), której odpowiadała konwencyjna stawka celna 2,7% i stawka VAT 22%. Z załączonej do zgłoszenia celnego faktury wynikało, że zgłoszone towary to bukiety (stroiki) z poinsecji (poinsettia bush). W wyniku kontroli postimportowej w trybie art. 78 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z dnia 19 października 1992 r., str. 1, ze zm.; dalej jako "WKC") organy celne uznały, że zastosowana przez importera klasyfikacja taryfowa była nieprawidłowa. Zdaniem organów celnych, przedmiotowy towar należało zaklasyfikować do kodu 6702 90 00 00, obejmującego: kwiaty sztuczne, liście i owoce oraz ich części; artykuły wykonane ze sztucznych kwiatów, liści lub owoców. W ocenie organów, pozycja 6702 określa przedmiotowy towar w sposób bardziej szczegółowy niż zadeklarowana w zgłoszeniu celnym pozycja 9505. W konsekwencji organ celny zmienił klasyfikację taryfową importowanych towarów, określił kwotę długu celnego oraz kwotę zobowiązania podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty