Wyrok NSA z dnia 22 sierpnia 2012 r., sygn. II GSK 766/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 22 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 560/10 w sprawie ze skargi P. M. - wspólnika spółki cywilnej "P. A." na decyzję Dyrektora M. Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przyznania płatności bezpośredniej oraz płatności uzupełniającej do gruntów rolnych oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. (dalej WSA w W.) z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt VIII SA/Wa 560/10 uchylający decyzję Dyrektora [...] Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w W. (dalej: Dyrektora MOR ARiMR) z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. z dnia [...] grudnia 2009 r., nr [...] umarzającą postępowanie w sprawie przyznania płatności bezpośrednich.
Skarżony wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych. Na skutek wniosku złożonego przez wspólnika spółki cywilnej "P. A.", Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. wydał w dniu [...] grudnia 2009 r. decyzję umarzającą postępowanie w sprawie przyznania płatności bezpośredniej dla podmiotu "P. A." spółka cywilna. Od tej decyzji odwołanie złożył P. M., zarzucając decyzji pierwszoinstancyjnej naruszenie prawa polegające na błędnym przyjęciu, że wniosek w sprawie płatności bezpośredniej złożyła spółka cywilna, a więc podmiot, który nie ma zdolności prawnej, a więc nie może uczestniczyć w obrocie prawnym, w tym być adresatem płatności z funduszy unijnych. Rozpoznając odwołanie Dyrektor MOR ARiMR utrzymał w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w B. Organ odwoławczy podzielił stanowisko będące podstawą rozstrzygnięcia pierwszoinstancyjnego. W szczególności wskazał, że spółka cywilna nie mając zdolności prawnej nie może być adresatem pomocy przyznawanej przez Agencję, a tym samym stroną postępowania w sprawie dopłat. Dla przypadków, w których osoby fizyczne prowadzą działalność rolniczą w formie spółki cywilnej, prawo przewiduje możliwość przyznania dopłat jednemu ze wspólników, który uzyskał zgodę od pozostałych na wystąpienie z wnioskiem. W sprawie objętej wnioskiem taka sytuacja nie wystąpiła, gdyż wniosek pochodzi od spółki cywilnej "P. A.". W tej sytuacji umorzenie postępowania wszczętego wnioskiem o przyznanie dopłat jest zasadne, bo spełnione zostały przesłanki z art. 105 k.p.a., czyli postępowanie administracyjne było bezprzedmiotowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty