18.05.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2012 r., sygn. I GSK 471/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędzia NSA Urszula Raczkiewicz Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Z. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 października 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 1077/10 w sprawie ze skargi Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz Z. K. 3680 (trzy tysiące sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 28 października 2010 r., sygn. akt V SA/Wa 1077/10, oddalił skargę Z. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z [...] lutego 2010 r. nr [...]w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania należności celnych.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

Decyzją z [...] lutego 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z [...] stycznia 2008 r., wydaną w przedmiocie określenia niezaksięgowanych należności celnych w kwocie 87.923,00 zł (wynikających z długu celnego powstałego w wyniku dopuszczenia do obrotu, podlegającego należnościom celnym przywozowym, towaru w postaci samolotu cywilnego o masie własnej nieprzekraczającej 2000 kg, marki S., typ TB21GT na podstawie zgłoszenia celnego z [...] września 2005 r.) oraz orzeczenia o retrospektywnym zaksięgowaniu powyższej kwoty, a także wezwania do zapłaty ww. należności celnych wraz z odsetkami.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby wskazał, że w dniu [...] września 2005 r. został objęty procedurą dopuszczenia do obrotu towar w postaci statku powietrznego o masie własnej nieprzekraczającej 2000 kg marki S., typ TB21GT, według zapisu w polu 33 dokumentu SAD - z zastosowaniem kodu CN 8802 20 10. Dla określenia kwoty długu celnego przyjęta została zadeklarowana przez zgłaszającego - Agencję Celną P. C. - zerowa stawka cła przywozowego, wynikająca z zastosowania kodu CN. Powyższe zgłoszenie celne w oparciu o art. 71 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. U. WE L 302 z 19 października 1992 r. z późn. zm.; dalej: WKC) zostało przyjęte przez organ celny, przy czym podstawę stosowania przepisów regulujących procedurę celną, którą został objęty przedmiotowy w sprawie towar, stanowiły wyniki weryfikacji zgłoszenia polegającej na przeprowadzonej kontroli zgodności rodzaju, ilości i numeru statku powietrznego, numeru seryjnego silnika z dokumentami handlowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty