17.05.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2012 r., sygn. I GSK 559/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Anna Wojtowicz - Hess po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej R. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt III SA/Po 494/10 w sprawie ze skargi R. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odsetek od zwróconych należności celnych 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od R. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. kwotę 180,00 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 9 listopada 2011 r., sygn. akt V SA/Wa 494/11 oddalił skargę R. K.na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia 25 maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wypłaty odsetek od zwróconych należności celnych.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia:

R. K. pismem z dnia 21 września 2009 r. wezwała Dyrektora Izby Celnej w P. o zapłatę odsetek w wysokości 99.724,00zł od zwróconych należności celnych.

Dyrektor Izby Celnej w P. decyzją z 8 lutego 2010 r. wydaną na podstawie art. 26 ustawy z 19 marca 2004 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo celne (Dz. U. Nr 68 z 2004r., poz. 623 ze zm.) i art. 250 § 3 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny ( tekst jednolity Dz. U. z 2001r., Nr 75, poz. 802 ze zm., dalej :Kodeks celny) odmówił zapłaty odsetek od należności celnych zwróconych decyzjami: [...]

Od tej decyzji strona wniosła odwołanie.

Dyrektor Izby Celnej w P. rozpoznając sprawę w wyniku odwołania strony, decyzją z 25 maja 2010 r. utrzymał w mocy własną decyzję z 8 lutego 2010 r.

W uzasadnieniu wywiódł, że zgodnie z art. 250 § 3 Kodeksu celnego tylko zaistnienie ściśle określonych w powołanym przepisie przesłanek, może skutkować przyznaniem stronie odsetek od zwracanych należności celnych. Jedną z nich jest ustalenie niewłaściwej kwoty należności celnych w wyniku błędu organu. Zdaniem Dyrektor Izby Celnej w P., w rozpoznawanej sprawie taka sytuacja nie miała miejsca. Kwoty cła podlegającego uiszczeniu w związku z faktem przywozu towarów celem ich przetworzenia i późniejszego wywozu, zostały wykazane w odpowiednich zgłoszeniach celnych, a więc nie można mówić o jakimkolwiek błędzie organu celnego przy jej ustalaniu. W związku z tym żądanie wypłacenia odsetek od zwracanych należności celnych było bezpodstawne. Organ podniósł, że w rozpoznawanej sprawie chodzi o sytuację gdy należność celna przez cały czas posiadała status prawnie należnej, jedynie spełnienie określonych warunków spowodowało uzyskanie przez importera roszczenia o jej zwrot. W takiej sytuacji pomimo prawidłowego poboru należności celnych z przyczyn o charakterze gospodarczym dokonano jej zwrotu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp