Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I GSK 1417/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Stanisław Gronowski (spr.) Urszula Raczkiewicz Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.K. i W.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 31 marca 2011 r. sygn. akt III SA/Po 754/10 w sprawie ze skargi W. K., W. K. - Firmy Handlowej "V." s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z 31 marca 2011 r., sygn. akt III SA/Po 754/10, oddalił skargę W. K. W. K.(prowadzących działalność gospodarczą zaewidencjonowaną jako [...]) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] lutego 2010 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.
Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
W. i W. K. jako [...] [...] września 2002 r. dokonali zgłoszenia celnego, nr [...], na polskim obszarze celnym importowanego z [...] towaru w postaci odzieży i zadeklarowali konwencyjną stawkę celną.
Do zgłoszenia załączyli m.in. świadectwo pochodzenia towaru FORM A z [...] sierpnia 2002 r., nr [....]
Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z [...] września 2006 r., uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe, zmienił stawkę celną z konwencyjnej na autonomiczną i w związku z tym określił kwotę długu celnego oraz kwotę odsetek wyrównawczych. W uzasadnieniu wskazał, że sfałszowanie świadectwa pochodzenia towaru spowodowało zmianę stawki celnej, a co za tym idzie powstanie długu celnego, od którego określił odsetki.
Dyrektor Izby Celnej w P. nie uwzględnił odwołania i decyzją z [...] lutego 2010 r. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji.
W. i W. K. jako [...] w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. wnieśli o uchylenie zaskarżonej decyzji albo stwierdzenie jej nieważności, w obu przypadkach przekazanie sprawy organowi drugiej instancji do ponownego rozpatrzenia oraz zasądzenie kosztów postępowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty