17.07.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2012 r., sygn. I GSK 1416/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędziowie NSA Stanisław Gronowski Urszula Raczkiewicz (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W. K., W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 31 marca 2011 r. sygn. akt III SA/Po 753/10 w sprawie ze skargi W. K., W. K. - F. H. "V." s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z 31 marca 2011 r., sygn. akt III SA/Po 753/10, oddalił skargę W.K. i W.K. (prowadzących działalność gospodarczą zaewidencjonowaną pn. [...] s.c. w D.G.) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z [...]lutego 2010 r., nr [...], w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

W.K. i W.K. jako [...] s.c. [...] sierpnia 2002 r. dokonali zgłoszenia celnego, nr [...], do obrotu na polskim obszarze celnym importowanego z Chin towaru w postaci odzieży i zadeklarowali konwencyjną stawkę celną. Do zgłoszenia załączyli m.in. świadectwo pochodzenia towaru FORM A z [...] sierpnia 2002 r., nr [...].

Naczelnik Urzędu Celnego w Poznaniu [...] lipca 2004 r. wszczął z urzędu postępowanie w celu zweryfikowania prawidłowości zgłoszenia celnego. W dniu [...] lipca 2004 r. zawiesił z urzędu postępowanie, ponieważ pismem z [...] kwietnia 2004 r. zwrócił się do chińskich władz celnych o zweryfikowanie świadectwa pochodzenia importowanego towaru. Jako podstawę prawną zawieszenia postępowania podał art. 2661 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802 ze zm.), stanowiącego, że postępowanie zawiesza się w wypadku, gdy organ celny w jego toku wystąpił z wnioskiem o pomoc prawną do organu celnego państwa obcego lub innego uprawionego podmiotu państwa obcego. Władze chińskie pismem z [...] czerwca 2004 r. (doręczone organowi [...] sierpnia 2004 r.) wyjaśniły, że przedłożone świadectwo pochodzenia towaru zostało sfałszowane poprzez podrobienie podpisów i pieczęci wystawiających je urzędników. Otrzymawszy tę informację polski organ celny [...] sierpnia 2005 r. podjął z urzędu zawieszone postępowanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp