Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2012 r., sygn. I GSK 1039/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Barbara Stukan-Pytlowany Protokolant Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 10 września 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 920/10 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 10 września 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 920/10, oddalił skargę D. G. (dalej: skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. (dalej: organ II instancji, organ odwoławczy) z dnia [...] stycznia 2010 r. w przedmiocie wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług, podatku akcyzowego.
Sąd orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:
D. G. prowadzący działalność gospodarczą (import i sprzedaż używanych samochodów) pod firmą M.- D. G. zgłosił w dniu [...] września 2006 r. w Oddziale Celnym w G. do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci samochodu osobowego marki Lexus GX 470, rok produkcji 2006, poj. silnika 4700 cm³. Zgłoszenie celne, prawidłowe pod względem formalnym, zostało przyjęte i zarejestrowane w ewidencji OGL pod pozycją [...]. Do zgłoszenia strona dołączyła rachunek zakupu samochodu z 18 sierpnia 2006 r. na kwotę 15 500 USD, dokumenty potwierdzające koszty transportu oraz dokumenty rejestracyjne pojazdu samochodowego z kraju zakupu.
Na podstawie art. 62 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L Nr 302 z 19 października 1992 r. ze zm., dalej: WKC), zgłoszenie celne poddano weryfikacji oraz dokonano rewizji celnej towaru, po zakończeniu której i opłaceniu należności celnych towar zwolniono do wnioskowanej procedury. Jednocześnie, z uwagi na wątpliwości organu celnego co do prawidłowości zadeklarowanego w zgłoszeniu celnym kodu taryfy celnej CN 870324 90 00 odnoszącego się do samochodów używanych sprawę skierowano do Referatu Przeznaczeń Celnych i Elementów Kalkulacyjnych celem przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Wątpliwości wynikały z faktu, iż import nastąpił w roku produkcji samochodu, importer do sprzedaży oferował samochody nowe, samochód nie był użytkowany (wynik rewizji), posiadał niewielki przebieg - 77 mil.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty