Wyrok NSA z dnia 1 marca 2012 r., sygn. II GSK 86/11
Konieczność zasięgnięcia opinii znawcy przedmiotu w celu ustalenie istnienia omyłki lub błędu językowego w opisie patentowym sporządzonym w hermetycznym/specjalistycznym języku danej dziedziny nie wyklucza przyjęcia, iż omyłka lub błąd mogą zostać sprostowane w trybie art. 55 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. nr 119 poz. 1117 z 2003 r. ze zm.). W takim przypadku to z opinii biegłego będzie wynikać, czy wnioskowana poprawka mieści się w kategorii błędów, o których mowa w komentowanym przepisie
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Co. Inc w T., Japonia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 sierpnia 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 938/10 w sprawie ze skargi A. Co. Inc w T., Japonia na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie sprostowania opisu patentowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz A. Co. Inc w T., Japonia kwotę 1050 (tysiąc pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę A. Co. Inc. z siedzibą w T. (J.) na postanowienie Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie sprostowania oczywistej pomyłki w opisie patentu na wynalazek.
Referując stan sprawy, Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] stycznia 2001 r. Urząd Patentowy udzielił na rzecz japońskiej Spółki patentu na wynalazek "DNA kodujący syntezę dihydropikolinianową, bakteria zawierająca DNA kodujący syntezę dihydropikolinianową oraz sposób wytwarzania L-lizyny". Następnie zostało wszczęte postępowanie o unieważnienie udzielonego prawa między innymi ze względu na brak dostatecznego ujawnienia rozwiązania. Skarżąca w dniu [...] czerwca 2009 r. złożyła wniosek o sprostowanie oczywistej pomyłki w opisie patentowym polegającej na zamianie na stronie 23 opisu w punkcie 1-2-4 w wierszu 34 od góry liczby 487 na 513, zaś w wierszu 35 liczby 597 na 623.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty