29.06.2012

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2012 r., sygn. II GSK 840/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Czesława Socha (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Zofia Przegalińska Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 3 lutego 2011 r. sygn. akt III SA/Po 812/10 w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 lutego 2011 r., o sygnaturze III SA/Po 812/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, w sprawie ze skargi R. B. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] października 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że nie może być ona wykonana.

Sąd I instancji dokonując kontroli zaskarżonej decyzji, którą organ odmówił R. B. umorzenia należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, stwierdził, iż organy nie rozważyły kwestii, czy część wskazanych należności wraz z odsetkami nie wygasła wskutek przedawnienia. Okoliczność ta stanowiłaby bowiem przeszkodę do prowadzenia postępowania w przedmiocie ich ewentualnego umorzenia. Wskazał, że zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.), należności z tytułu składek ulegały przedawnieniu z upływem 5 lat, a w przypadku przerwania biegu przedawnienia po upływie 10 lat licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Nowelizacja powołanej ustawy z dnia 1 stycznia 2003 r. wprowadziła podstawowy termin przedawnienia należności z tytułu składek wynoszący 10 lat. Skoro należności Skarżącego wobec ZUS, obejmujące okres od sierpnia 1998 r., w dniu nowelizacji, tj. 1 stycznia 2003 r. nie były przedawnione, to należało przyjąć, że zostały one objęte nowym, 10 letnim terminem przedawnienia, który to termin, generalnie upływał do sierpnia 2008 r. Sąd stwierdził, w oparciu o treść decyzji organów obu instancji i akta administracyjne sprawy, że wobec Skarżącego prowadzono postępowanie egzekucyjne. Podstawą jego wszczęcia były tytuły wykonawcze wystawione w dniu [...] maja 2010 r., a więc po upływie 10-letniego terminu przedawnienia dla części spornych składek. Podkreślił, że organy obu instancji w ogóle nie wyjaśniły, dlaczego pomimo tych okoliczności faktycznych i prawnych, rozpatrzono merytorycznie wniosek Skarżącego dotyczący umorzenia składek od sierpnia 1998 r. Sąd I instancji wskazał, aby przy ponownym rozpoznania sprawy organ ustalił w sposób jednoznaczny, czy wszystkie składki objęte wnioskiem mogą być aktualnie dochodzone przez ZUS, albowiem tylko w takim przypadku jest możliwe merytoryczne rozpoznanie wniosku o umorzenie zaległości wraz z odsetkami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty