27.06.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 2012 r., sygn. II GSK 796/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska (spr.) Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia del. WSA Nadzieja Karczmarczyk - Gawęcka Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 27 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. D. - K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 września 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 852/10 w sprawie ze skargi K. D. - K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa z rejestracji wzoru przemysłowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza na rzecz K. D. - K. od Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej 1050 (tysiąc pięćdziesiąt) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę K. D. - K. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (dalej UP, Urząd) z dnia [...] listopada 2009 r. o unieważnienie prawa z rejestracji wzoru przemysłowego "Ubranko ochronne dla zwierząt".

Referując stan faktyczny sprawy, Sąd I instancji wskazał, że podaniem z dnia [...] sierpnia 2007 r. spółka Z.. sp. z o.o. w M. (dalej spółka) wystąpiła o udzielenie prawa z rejestracji na wzór przemysłowy "Ubranko ochronne dla zwierząt", którego autorem był, zgodnie z oświadczeniem, A. K. (prezes zarządu spółki) i który przeniósł swoje prawa na rzecz spółki. Przedmiotem wzoru było ubranko ochronne dla zwierząt mające za zadanie chronić ciało zwierzęcia, szczególnie część brzuszną, podbrzusze i klatkę piersiową przed zanieczyszczeniami i mechanicznym uszkodzeniem skóry, w przypadku chorób tych partii ciała, a także mogło podtrzymywać opatrunku nałożone na wskazane partie ciała po zabiegu weterynaryjnym.

Nowy i oryginalny charakter wzoru nadający się do wielokrotnego odtwarzania przejawiał się w kształcie ubranka, właściwościach materiału z którego był wykonany oraz w elementach wykończenia. Załączając ilustrację wskazano na szereg cech istotnych wzoru wyróżniających go spośród znanych rozwiązań: ubranko ma cztery otwory na kończyny zwierzęcia i po rozłożeniu ma kształt zbliżony do prostokąta z zaokrąglonym wyprofilowaniem na część ogonową zwierzęcia. Ubranko wykonane z elastycznej dzianiny (1) bawełnianej o splocie jednołożyskowym wzdłuż trzech boków jest obszyte elastyczną lamówką (2) z dzianiny bawełnianej o splocie dwułożyskowym. Wzdłuż czwartego, krótszego boku (3), elastyczna dzianina bawełniana jest zawinięta, tworząc kanał (4), w którym osadzona jest sztywna taśma (5), przeszyta poprzecznie w kanale, która utrzymuje ubranko stabilnie na ciele zwierzęcia. Wzdłuż dłuższych boków ubranka w elastyczną lamówkę wszyte są elastyczne troczki (6) z dzianiny o splocie dwułożyskowym. Troczki służą do mocowania ubranka na grzbiecie zwierzęcia. Z czterech otworów w ubranku, dwa otwory (7) przeznaczone na kończyny przednie zwierzęcia obszyte są elastyczną lamówką (8) z dzianiny bawełnianej o splocie dwułożyskowym. Pozostałe dwa otwory (9) o kształcie owalnym, przeznaczone na kończyny tylne zwierzęcia, obszyte są elastyczną dzianiną ściągaczową (10). w pobliżu otworów znajdują się zaszewki (11), które pomagają w ułożeniu ubranka przylegająco do ciała zwierzęcia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne