Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2012 r., sygn. I GSK 175/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Cezary Pryca (spr.) del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 12 października 2010 r. sygn. akt III SA/Gl 1297/10 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 24 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 1800 (słownie: tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z dnia 12 października 2010 r. o sygn. akt III SA/GL 1297/10 oddalił skargę D. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia 24 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych, podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego.

Sąd I instancji orzekł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

D. G. prowadzący działalność gospodarczą (import i sprzedaż używanych samochodów) pod firmą "M. C." - D. G. zgłosił w dniu 17 października 2006 r. w Oddziale Celnym w G. do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci samochodu osobowego marki S. B9 T. nr nadwozia[...] , rok produkcji 2006, poj. silnika 3000 cm³. Zgłoszenie celne prawidłowe pod względem formalnym, zostało przyjęte i zarejestrowane w ewidencji OGL pod pozycją [...] Do zgłoszenia strona dołączyła rachunek zakupu samochodu z 15 września 2006 r. na kwotę 11.050 USD, dokumenty potwierdzające koszty transportu oraz dokumenty rejestracyjne pojazdu samochodowego z kraju zakupu.

Naczelnik Urzędu Celnego w R. wszczął postępowanie weryfikacyjne.

W toku postępowania G. G. wyjaśnił, że płatność za pojazdy przekazywał w gotówce przez swojego pracownika M. K., który dokonywał rozliczenia bezpośrednio w USA; przedłożył dodatkowo wydruki z korespondencji e-mailowej dotyczącej ofert zakupu/sprzedaży bliżej nieokreślonych pojazdów marki T. Po weryfikacji dokumentacji księgowej ustalono, że w 2006 roku firma "M. C" zaimportowała 45 pojazdów na łączną kwotę 459.979 USD 11.900 CAD, natomiast wyciągi bankowe opiewają na łączną kwotę 155.510 USD; w dokumentach ewidencyjnych OC Port Lotniczy K. - P. brak jest potwierdzenia zgłoszenia wywozu dewiz przez M. K w 2006r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty