Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. I GSK 1087/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Hanna Kamińska Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." I.J. O. Spółki jawnej w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 9 lutego 2011 r. sygn. akt V SA/Wa 1342/10 w sprawie ze skargi "A." I.J. O. Spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

I

Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny W. oddalił skargę "A." I. J. O. Sp. jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] marca 2010 r. w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług.

Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że w dniu [...] października 2005 r. skarżąca zgłosiła do procedury dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym towar określony jako "artykuły bożonarodzeniowe łodygi i główki poinsettii" w ilości 3840 tuzinów (poz. 2 SAD). Towar zaklasyfikowany został do kodu 9505 10 90 00 (TARIC) z konwencyjną stawką celną w wysokości 2,7% i stawką podatku VAT w wysokości 22 %.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego II w W. zmienił klasyfikację taryfową importowanych kwiatów, zadeklarowaną w zgłoszeniu celnym, oraz określił kwotę długu celnego i zobowiązania podatkowego w prawidłowej wysokości. Zdaniem organu I instancji towary z poz. 2 zgłoszenia celnego, będące przede wszystkim kwiatami, nieposiadającymi charakteru artykułów bożonarodzeniowych w rozumieniu Taryfy celnej, należało zaklasyfikować do kodu 6702 90 00 00 TARIC z konwencyjną stawką celną 4,7 %.

Decyzją z dnia [...] marca 2010 r. Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy podał, że pozycja 6702 określa przedmiotowy towar w sposób bardziej szczegółowy niż zadeklarowana w zgłoszeniu celnym pozycja 9505. Tym samym, żądanie strony zaklasyfikowania spornych kwiatów sztucznych do pozycji 9505 jest niezasadne, niezależnie od tego, czy katalog towarów wymienionych w Notach Wyjaśniających do taryfy celnej, do pozycji 9505 jest zamknięty, czy też nie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty