22.05.2012

Wyrok NSA z dnia 22 maja 2012 r., sygn. II GSK 588/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędziowie NSA Janusz Zajda (spr.) del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 22 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej S. Z. Ch. M. w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 listopada 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 1259/10 w sprawie ze skargi S. Z. Ch. M. w Ł. na decyzję Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 25 listopada 2010 r., V SA/Wa 1259/10 oddalił skargę [...] M. w L. na postanowienie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z [...] marca 2010 r. nr [...], wydane w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o pomocy de minimis.

Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

[...] M. w L. wystąpiły o wydanie zaświadczenia o pomocy de minimis, w związku z wydatkiem inwestycyjnym - zakupem samochodu osobowego marki S., dokonanym na podstawie Indywidualnego Programu Rehabilitacji Osoby Niepełnosprawnej - J.K., pełniącego funkcję prezesa zarządu, posiadającego umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu schorzenia narządu ruchu.

Postanowieniem z [...] marca 2010 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych odmówił wydania wnioskowanego zaświadczenia o pomocy na kwotę [...] zł.

W ocenie organu orzekającego samochód osobowy nie stanowi wyposażenia stanowiska pracy prezesa, który poprzednio te same obowiązki wykonywał nie mając do dyspozycji samochodu; obecnie jego zakup poprawi jedynie komfort pracy na określonym stanowisku, niezależnie od tego, czy prace wykonuje pracownik niepełnosprawny, czy pełnosprawny. Z uwagi na zakres obowiązków nie można uznać, że zakup samochodu stanowi działanie związane z przystosowaniem stanowiska pracy stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności i przyczyni się do zmniejszenia ograniczeń związanych z rodzajem i stopniem niepełnosprawności. Stwierdził, że indywidualne programy rehabilitacji osób niepełnosprawnych nie mogą być pretekstem do wyposażenia zakładu w nowoczesny sprzęt, urządzenia i środki transportu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne