15.06.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2012 r., sygn. I GSK 884/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędziowie NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) del. WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 16 marca 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 624/10 w sprawie ze skargi J. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od J. L. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. 900 (dziewięćset) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia16 marca 2011 r., sygn. akt I SA/Bk 624/10, oddalił skargę J. L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z [...] września 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.

I

Naczelnika Urzędu Celnego w B. decyzją z dnia [...] czerwca 2010 r., nr [...], określił J. L. (dalej: skarżącemu), kwotę długu celnego wraz z odsetkami za zwłokę z tytułu wprowadzenia do obrotu na obszarze Wspólnoty używanego samochodu osobowego marki MERCEDES oraz używanego samochodu osobowego marki BMW. Samochody te zostały zgłoszonych do procedury dopuszczenia do obrotu ze zwolnieniem od cła i należności podatkowych jako mienie przesiedlenia w dokumencie SAD nr [...] z dnia 29 lipca 2008 r. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że skarżący nie przeniósł swojego miejsca zamieszkania z państwa trzeciego na obszar celny Wspólnoty, przez co naruszył warunki określone w art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 918/83 z 28 marca 1983 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. U. WE L z 23 kwietnia 1983 r. Nr 105 ze zm.; dalej: rozporządzenie nr 918/83). W konsekwencji, nie zostały spełnione przesłanki warunkujące zwolnienie przywozu przedmiotowych samochodów z podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp