15.03.2012 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2012 r., sygn. II GSK 143/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Barbara Stukan-Pytlowany (spr.) Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 28 września 2010 r. sygn. akt V SA/Wa 974/10 w sprawie ze skargi M. Ż. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zezwolenia połowowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 28 września 2010 r. oddalił skargę M. Ż. (dalej: skarżący) na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2010 r. w przedmiocie specjalnego zezwolenia połowowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżący wnioskiem z dnia 6 października 2010 r. zwrócił się o wydanie specjalnego zezwolenia połowowego na określone organizmy morskie w określonych wielkościach kwot w tym dorsza (kwota połowowa miała zostać ustalona w drodze losowania).

Decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał skarżącemu specjalne zezwolenie połowowe, które jednakże nie objęło dorsza. Pismem z dnia 6 stycznia 2010 r. skarżący złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej ww. decyzją.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż w przypadku gdy liczba statków rybackich, armatorów, którzy złożyli wnioski o wydanie specjalnego zezwolenia połowowego na połowy dorsza w 2010 r., przekracza liczbę statków rybackich w danym przedziale długości całkowitej, statki rybackie, na które zostanie przyznana kwota połowowa dorsza, wyłania się w drodze losowania spośród statków rybackich tych armatorów. Następnie organ wyjaśnił przyczynę nie otrzymania przez skarżącego kwoty połowowej dorsza. Statek skarżącego KOŁ-167 o długości całkowitej 24,97 m, został na podstawie złożonego wniosku o wydanie specjalnego zezwolenia połowowego zakwalifikowany do udziału w losowaniu statków rybackich w przedziale o długości całkowitej powyżej 25,49 m i w wyniku tego losowania statek skarżącego nie został wylosowany. Organ wyjaśnił też, iż podnoszona przez skarżącego kwestia nieprzyznania mu prawa do otrzymania pomocy publicznej z tytułu tymczasowego zaprzestanie działalności połowowej nie była przedmiotem decyzji - Specjalnego Zezwolenia Połowowego. Jednocześnie stwierdzono, iż skarżący w 2010 r. zamierzał dokonać trwałego wycofania własnego statku rybackiego z wykonywania rybołówstwa z pomocą publiczną na podstawie decyzji Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której określono, że termin ostatecznego wycofania tego statku wynosił 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się tej decyzji, tj. od 1 stycznia 2010 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyjaśnił, iż w przypadku przyznania pomocy za złomowanie statku rybackiego osobie, której uprzednio przyznano pomoc publiczną z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności połowowej przy użyciu tego samego statku rybackiego, pomoc publiczna z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności połowowej przysługuje tej osobie za okres do dnia, w którym decyzja o przyznaniu pomocy za złomowanie statku rybackiego stała się ostateczna. W związku z tym organ stwierdził, iż skoro decyzja o przyznaniu pomocy publicznej z tytułu trwałego zaprzestania działalności połowowej (za złomowanie statku rybackiego KOŁ-167) uprawomocniła się w dniu 1 stycznia 2010 r., to skarżącemu nie przysługuje pomoc publiczna za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej w związku z brakiem kwoty połowowej dorsza w zaskarżonym specjalnym zezwoleniu połowowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty