12.01.2012 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2012 r., sygn. II GSK 1415/10

W świetle art. 9 (2) ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 70, poz. 473 ze zm.) przerwa między wygaśnięciem zezwolenia na obrót hurtowy napojami alkoholowymi o którym mowa w art. 9 (1) ust. 1 ustawy a ponownym wystąpieniem o tożsame zezwolenie nie jest przesłanką do naliczania opłaty stałej przewidzianej we wskazanym przepisie.

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej ze skargi kasacyjnej K. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 8 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Lu 205/10 w sprawie ze skargi K. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za zezwolenie na prowadzenie obrotu hurtowego napojami alkoholowymi oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 8 lipca 2010 r., sygn. akt III SA/Lu 205/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. oddalił skargę K. A. - PHU "E." na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania z tytułu opłaty za zezwolenie na prowadzenie w kraju obrotu hurtowego napojami alkoholowymi.

Sąd I instancji uwzględnił następujący stan sprawy.

K. A. prowadzący Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe "E." wnioskiem z dnia [...] lutego 2007 r. zwrócił się do Marszałka Województwa L. o wydanie zezwolenia na prowadzenie w kraju obrotu hurtowego napojami alkoholowymi do 4,5 % zawartości alkoholu oraz piwem, uiszczając w oparciu o art. 92 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. Nr 70, poz. 473 ze zm., dalej: u.w.t. lub ustawa o wychowaniu w trzeźwości) opłatę za zezwolenie w kwocie 4.000 zł., ustalonej dla przedsiębiorcy występującego o zezwolenie po raz pierwszy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty