Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2012 r., sygn. I GSK 856/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia del. WSA Barbara Stukan - Pytlowany Protokolant Piotr Mikucki po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "S. P." Spółki z o.o. w Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 1 lipca 2010 r. sygn. akt III SA/Gd 180/10 w sprawie ze skargi "S. P." Spółki z o.o. w Ż. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...]; [...] w przedmiocie cła antydumpingowego oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od "S. P." Spółki z o.o. w Ż. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w G. kwotę 1800 (tysiąc osiemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. wyrokiem z 1 lipca 2010 r., sygn. akt III SA/Gd 180/10, oddalił skargę S. Sp. z o.o. z siedzibą w Ż. (dalej: skarżąca Spółka) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. (dalej: organ odwoławczy) z dnia [...] marca 2010 r. nr [...]; [...] w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do pochodzenia towaru, cła antydumpingowego oraz podatku od towarów i usług
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Zgłoszeniem celnym z dnia [...] stycznia 2008 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu ręczne wózki paletowe importowane z Tajlandii przez firmę S. Sp. z o.o. w Ż.
Na podstawie świadectwa pochodzenia FORM A nr [...] wobec towaru zastosowano preferencyjną zerową stawkę celną oraz ustalono wysokość podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów wg 22 % stawki podatku VAT.
W dniu [...] stycznia 2009 r. do Urzędu Celnego w G. wpłynął raport Europejskiego Biura Antykorupcyjnego OLAF, Departamentu Śledczego i Operacyjnego II, zawierający wyniki postępowania weryfikacyjnego, przeprowadzonego w Tajlandii w zakresie pochodzenia ręcznych wózków paletowych, raport Biura OLAF w sprawie unikania antydumpingowych opłat celnych nakładanych na ręczne wózki paletowe wyprodukowane w Chinach przez omijanie prawa w Tajlandii. Kontrolą zostało objęte m.in. świadectwo [...] załączone do ww. zgłoszenia celnego. Eksporter towaru (firma G. z Tajlandii) nie przedstawiła kontrolującym dokumentów potwierdzających tajlandzkie pochodzenie towarów objętych przedmiotowym świadectwem pochodzenia. W tej sytuacji świadectwo o powyższym numerze zostało uznane za nieważne i wymienione w załączniku nr 1 do raportu OLAF, obok innych nieprawidłowych dowodów pochodzenia skierowanych do Krajów Unii Europejskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty