Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. I GSK 984/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek Sędziowie NSA Magdalena Bosakirska (spr.) Marzenna Zielińska Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 września 2010 r. sygn. akt I SA/Go 522/10 w sprawie ze skargi I. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od I. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w R. kwotę 1179 (słownie: tysiąc sto siedemdziesiąt dziewięć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 września 2010 r., sygn. akt I SA/Go 522/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę I. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w R. z dnia [...] marca 2010 r., nr [...], w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe, określenia wartości celnej, retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego oraz określenia, kwoty podatku akcyzowego i kwoty podatku od towarów i usług.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia Sąd pierwszej instancji przyjął następujące ustalenia.

W dniu [...] sierpnia 2007 r. I. P. zgłosił do procedury dopuszczenia do wolnego obrotu sprowadzony ze Szwajcarii używany samochód osobowy marki Opel Vectra o pojemności silnika 2172 cm3, rok produkcji 2003. W zgłoszeniu celnym zadeklarował wartość pojazdu na kwotę 2000 CHF, zgodnie z załączonym do zgłoszenia celnego rachunkiem z dnia [...] sierpnia 2007 r., na którym jako wystawca figurowała firma F. A., [...] R. (Szwajcaria). Zgłoszenie celne, jako odpowiadające wymogom formalnym, zostało przyjęte i zarejestrowane w ewidencji OGL pod nr [...], zaś towar został zwolniony.

Postanowieniem z dnia 14 sierpnia 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w Z. G. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej wartości celnej towaru, retrospektywnego zaksięgowania kwoty długu celnego oraz określenia prawidłowych wysokości kwot należnych podatków z tytułu importu. Powodem wszczęcia postępowania był wynik ustaleń dokonanych przez szwajcarskie władze celne, co do autentyczności rachunku dołączonego do zgłoszenia celnego. Władze szwajcarskie w piśmie z dnia [...] grudnia 2007 r. wskazały, że nie istnieje widniejący na rachunku podmiot (sprzedający) ani też nie istnieje adres, pod którym podmiot ten miał się znajdować.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty