Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. I FSK 1/12
Warunek otrzymania przyspieszonego zwrotu nadwyżki podatku, należy uznać za spełniony także wtedy, gdy w miejsce zapłaty należności z faktury wskazanej w tym przepisie, podatnik i wystawca faktury dokonają wzajemnego potrącenia przysługujących im wierzytelności, gdyż kompensata należności jest dopuszczalną prawnie formą rozliczeń.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Sędzia NSA Krzysztof Stanik, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 260/11 w sprawie ze skargi H. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wcześniejszego zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za sierpień 2010 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Lu 260/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę H. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 lutego 2011 r., wydaną w przedmiocie odmowy wcześniejszego zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za sierpień 2010 r.
1.2. Przedstawiając dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie Sąd pierwszej instancji podał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. decyzją z dnia 10 listopada 2010 r. odmówił skarżącej dokonania wcześniejszego zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za sierpień 2010 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty