Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2012 r., sygn. I FSK 6/12
Przepis art. 14c § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) określa wymogi jakie powinna spełniać interpretacja indywidualna prawa podatkowego, a nie pismo stanowiące odpowiedź organu podatkowego na wniesione przez stronę wezwanie do usunięcia prawa. Wobec tego w odniesieniu do odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, zarzut strony o naruszeniu art. 14c § 2 Ordynacji podatkowej nie może być skuteczny.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 września 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 238/11 w sprawie ze skargi D. B. S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie, 2) zasądza od D. B. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez Ministra Finansów jest wyrok z dnia 13 września 2011 r., sygn. akt III SA/Wa 238/11, w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę B. S.A. z siedzibą w W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 września 2010 r. wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano, że wnioskiem z dnia 7 lipca 2010 r. B. S.A. z siedzibą w W. (zwany dalej "Bankiem") zwrócił się o udzielenie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku Bank wskazał, że świadczy usługi pośrednictwa finansowego w zakresie obrotu na instrumentach pochodnych. Transakcje na instrumentach pochodnych to takie, których cena jest uzależniona od określonego instrumentu bazowego, w odniesieniu do których realizacja dokonywana jest w określonym terminie po dacie ich zawarcia. Do transakcji tych należą m.in.:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty