05.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 144/12

Zarówno przepisy ustawy o VAT, jak i jej europejski wzorzec wynikający z Dyrektywy Rady 112/2006/WE (a wcześniej z VI Dyrektywy) nie sprzeciwiają się dopuszczalności ustalenia podstawy opodatkowania tym podatkiem w drodze szacunku, o ile oczywiście będzie on respektować cechy szczególne tegoż podatku.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 5 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 404/10 w sprawie ze skargi M. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 27 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej we W. kwotę 5400 zł (słownie: pięć tysięcy czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Skargą kasacyjną wniesioną przez M. D. zaskarżony został wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 maja

2011 r., sygn. akt I SA/Wr 404/10 oddalający jego skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 27 stycznia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za okres od stycznia do grudnia 2006 r.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd I instancji wskazał, że Dyrektor Izby Skarbowej w W. decyzją z dnia 27 stycznia 2010 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie określenia M. D., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą "D." A. H. w L., kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług od stycznia do grudnia 2006 r.

W trakcie kontroli podatkowej działalności gospodarczej prowadzonej przez M. D. stwierdzono nieprawidłowości polegające na zaniżaniu przez podatnika zewidencjonowanych cen sprzedaży samochodów w stosunku do cen rzeczywistych, co skutkowało zaniżeniem należnego podatku od towarów i usług. Organ kontroli stwierdził, że ewidencje sprzedaży VAT były prowadzone z naruszeniem art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej jako "ustawa o VAT"), uznano je także za nierzetelne, w części odnoszącej się do zakwestionowanych transakcji sprzedaży samochodów, co spowodowało określenie podstawy opodatkowania w drodze oszacowania. W stosunku do 30 samochodów organ kontroli skarbowej odstąpił od ustalenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania, gdyż dowody zebrane w toku kontroli pozwoliły na określenie tej podstawy w oparciu o zeznania świadków.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne