20.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2012 r., sygn. I FSK 2151/11

W sytuacji niewykazania paragonami fiskalnymi, jaki w rzeczywistości towar został sprzedany - gumy do żucia bezcukrowe czy zawierające cukier - Spółka nie miała możliwości dokonania korekty zastosowanej stawki podatku VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del) Danuta Oleś (sprawozdawca), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. (P.) Sp. z o. o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 28 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 686/11 w sprawie ze skargi T. (P.) Sp. z o. o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za grudzień 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. (P.) Sp. z o. o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej wniesionej przez T. sp. z o.o. w K. jest wyrok z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 686/11, którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 3 sierpnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że T. sp. z o.o. z siedzibą w K. (dalej zwana "Spółką") w dniu 7 września 2009 r. skorygowała pierwotne rozliczenie w podatku od towarów i usług za grudzień 2004 r., zwiększając podatek naliczony do odliczenia, dowodząc, iż korekta związana jest z nabywanymi towarami służącymi sprzedaży opodatkowanej, dającej co do zasady prawo do odliczenia podatku naliczonego, przy czym nie odliczono go wcześniej z uwagi na dyspozycję art. 88 ust. 1 pkt 3 i art. 86 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., odtąd "ustawa o VAT"). Spółka uznała, że wymienione przepisy są sprzeczne z art. 17 ust. 2 i art. 17 ust. 6 Szóstej Dyrektywy Rady nr 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku. Ponadto na etapie odwołania Spółka zarzuciła, iż organ podatkowy nie zastosował prawidłowej stawki podatku VAT 7% w odniesieniu do sprzedaży gum bezcukrowych i wody naturalnej, w sytuacji, gdy Spółka błędnie opodatkowała tę sprzedaż stawką 22%. Tym samym zdaniem Spółki naruszony został art. 41 ust. 2 w związku z poz. 34 i 68 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Spółka zarzuciła też, że organ podatkowy nie uwzględnił w badanym miesiącu przekazanych przez Spółkę nieodpłatnych bonów w ramach akcji promocyjnych tożsamych z rabatem, o którym mowa w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, tym samym naruszając ten przepis.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne