21.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I FSK 427/11

Doszło do zawieszenia biegu terminu przedawnienia na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 O.p., na skutek wydania postanowienia o wszczęciu śledztwa w sprawie (in rem), o którym podatnik nie jest informowany, ponieważ nie data ogłoszenia skarżącemu postanowienia o przedstawieniu zarzutów decyduje o wszczęciu śledztwa lecz data wydania postanowienia o wszczęciu śledztwa.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 9 listopada 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 819/10 w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec, sierpień 2003 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Bydgoszczy, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz P. P. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 listopada 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 819/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 lipca 2010 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj, czerwiec, lipiec i sierpień 2003 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. w decyzji dnia 15 kwietnia 2010 r. określił P.P. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od maja do sierpnia 2003 r. Organ I instancji stwierdził zawyżenie podatku naliczonego od zakupów wykazanych w deklaracjach VAT-7 za kontrolowane okresy rozliczeniowe oraz zaniżenie podatku należnego od sprzedaży usług turystycznych. W odniesieniu do podatku naliczonego, jak podał organ, strona pomimo wielu wezwań nie przedłożyła faktur VAT, ich duplikatów, dokumentów celnych dotyczących nabytych towarów i usług lub importu ani żadnych ewidencji podatkowych potwierdzających dysponowanie takimi dokumentami. W związku z tym organ, na podstawie art. 19 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz § 48 ust. 3 oraz § 49 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2002r. Nr 27, poz. 268 ze zm.) stwierdził brak podstaw do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z wykazanych przez stronę deklaracji VAT-7.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne