21.11.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2012 r., sygn. I FSK 1772/11

W obrocie paliwami niewątpliwie nabywca towarów, który zamierza skorzystać z prawa do odliczenia VAT, powinien dochować szczególnej staranności w celu upewnienia się, że dokonywane przez niego transakcje nie wiążą się z popełnieniem przestępstwa przed podmiot działający na wcześniejszym etapie obrotu, czyli upewnić się co do jego wiarygodności. Notoryjnie bowiem wiadomym jest, że obrót tego rodzaju towarem obarczony jest dużym ryzykiem w zakresie oszustów, w tym podatkowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P.U.P.H. M. s.c. S. T., M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Gd 96/11 w sprawie ze skargi P.U.P.H. M. s.c. S. T., M. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 29 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P.U.P.H. M. s.c. S. T., M. T. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Wyrokiem z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Gd 96/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę P.U.P.H. M. s.c. S. T., M. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 29 listopada 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do czerwca 2009 r.

Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:

Zaskarżoną decyzją z dnia 29 listopada 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w G. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 26 sierpnia 2010 r. określającą P.U.P.H. "M." Spółka cywilna S.T., M. T. z siedzibą w S., nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za poszczególne miesiące od marca do czerwca 2009 r. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że powodem odmiennego od zadeklarowanego przez stronę rozliczenia podatku od towarów i usług było zakwestionowanie prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT za zakup części samochodowych na łączną kwotę netto 171.144,00 zł (podatek VAT 37.667,08 zł) wystawionych przez Firmę Handlowo-Usługową K.M., wobec stwierdzenia, że faktury te wystawione zostały przez podmiot nieistniejący. Organ zaznaczył, że K. M. nie prowadziła działalności gospodarczej w okresie, w którym wystawione zostały powyższe faktury, a ponadto zaprzeczyła faktowi ich wystawienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne