Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 207/12
Tylko faktura rzetelna od strony podmiotowej i przedmiotowej, tzn. dokumentująca rzeczywistą czynność opodatkowaną podatnika, przez niego wykonaną i udokumentowaną tą fakturą, daje jej odbiorcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku. Nie jest taką faktura, która nie odzwierciedla rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 20 września 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 414/11 w sprawie ze skarg M. D. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 18 kwietnia 2011 r. nr [...], [...] w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za październik i listopad 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 1.800 zł (słownie: jeden tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 20 września 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 414/11 , Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi M. D. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 18 kwietnia 2011 r. 1) nr [...] w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za październik 2007 r. 2) nr [...] w przedmiocie określenia podatku od towarów i usług za listopad 2007 r.
1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że M. D. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą pod firmą Z. R.-B. D. M. D., w ramach której zajmował się głównie budową budynków mieszkalnych. Podatnik w rozliczeniu podatku od towarów i usług za październik i listopad 2007 r. pomniejszył podatek należny o podatek naliczony wykazany w fakturach VAT wystawionych przez P. B.-H. "C." D. J.. W ocenie organów zdarzenia gospodarcze opisane na tych fakturach nie miały miejsca pomiędzy wskazanymi kontrahentami. Tym samym, podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określony w tych fakturach. Organy podatkowe kwestionowały także prawidłowość tych faktur pod względem formalnym, z uwagi na to, że w miejscu "podpisu" figurowała pieczęć firmy, oraz nieczytelny podpis, a pozycja "podpis osoby upoważnionej do odbioru" nie została wypełniona.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty