21.12.2012 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 265/12

Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 dyrektywy VAT (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy o VAT), jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. O tym, że dokonujący sprzedaży gruntu działał w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a nie w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykonując prawo własności, decyduje stopień jego aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, który wskazuje, że angażuje on środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. J. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 657/11 w sprawie ze skargi H. J. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 26 listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za grudzień 2005r. i grudzień 2006 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od H. J. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 900 (słownie: dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Ol 657/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę H. J. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 26 listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu sąd I instancji podał, że decyzją z dnia 28 maja 2010 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. określił H. R. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące: grudzień 2005r. w kwocie 3.504 zł. oraz grudzień 2006 r. w kwocie 2.584 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne