Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2012 r., sygn. I FSK 137/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del) Danuta Oleś, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Klubu Sportowego X Spółka Akcyjna w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 20 września 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 998/11 w sprawie ze skargi Klubu Sportowego X. Spółka Akcyjna w K. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 kwietnia 2011 r. nr od [...] do nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia 2005 r. do grudnia 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Klubu Sportowego X. Spółka Akcyjna w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w K. kwotę 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji
Wyrokiem z dnia 20 września 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 998/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi klubu Sportowego X. Spółka Akcyjna w K. (dalej spółka lub skarżąca) na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 4 kwietnia 2011 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania
2.1. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. decyzjami z dnia 18 sierpnia 2010r. określił w stosunku do X. S.S.A. w K. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2005r. Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpoznaniu odwołania spółki, utrzymał w mocy zaskarżone decyzje co do podatku za miesiące od lutego do grudnia 2005 r., zaś co do stycznia 2005 r. uchylił w całości zaskarżoną decyzję i zweryfikował zobowiązanie podatkowe.
Podstawą rozstrzygnięć było ustalenie w toku kontroli, że X. S.S.A. otrzymywała w 2005 r. od PZPN wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw medialnych do telewizyjnej transmisji meczów piłkarskich. Organ ocenił, że powyższa czynność rodzi obrót zwolniony z podatku VAT. Z uwagi zaś na fakt, że z tego tytułu spółka wystawiała jednak na rzecz PZPN faktury, w których naliczyła podatek należny wg stawki 22%, to stwierdzono, że podlega on zapłacie na mocy art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwana dalej ustawą o VAT). W efekcie jednak rozstrzygnięcia, że występowały u spółki obroty zwolnione, uznano, że dokonane przez nią rozliczenia winny być zweryfikowane w zakresie podatku naliczonego za wszystkie miesiące 2005r. Spółka bowiem odliczając VAT w całości, mimo że nabywane przez nią towary i usługi służyły nie tylko sprzedaży opodatkowanej, ale również zwolnionej naruszyła art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług, jako że zawyżyła w związku z tym podatek naliczony podlegający odliczeniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty